CHP’li Faik Öztrak’tan Erdoğan’a çok sert ‘işsizlik’ reaksiyonu: ‘Milletimiz yaşadığı işsizliği ve fukaralığı biliyor’

TÜİK temmuz ayına ait işsizlik sayılarını açıkladı. Mevsim tesirinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 10.9 düzeyinde gerçekleşti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, toplumsal medya hesabından TÜİK’in açıkladığı işsizlik sayılarına reaksiyon gösterdi.

İşsizlik sayılarını ve Erdoğan’ı eleştiren Öztrak, “Erdoğan bayram öncesi ‘kimseyi işsiz, aç açıkta bırakmadık’ diyerek milletin aklıyla alay ediyordu. Bugün TÜİK’in açıkladığı bol makyajlı işsizlik sayıları bile, Erdoğan’ın hilafı hakikat beyanlarının belini doğrultamadı” dedi.

“‘SÖYLE PALAVRASI TAHMİNEN BULUNUR İNANANI’”

İşsiz sayısı ile ilgili datalar paylaşan Öztrak, “Mayıs’ta gerçek işsiz sayısı 310 bin kişi artarak 8 milyon 387 bin oldu. Gerçek işsiz sayısı hala salgın öncesi düzeye inemedi. Gerçek işsizlerimizin sayısı salgın öncesi düzeylerin 1 milyon 981 bin üzerinde. Fakat hala millete ‘kimseyi işsiz bırakmadık’ diyecek kadar kibirliler. ‘Söyle palavrası tahminen bulunur inananı’ yeni taktikleri oldu. Ancak milletimiz yaşadığı işsizliği ve fukaralığı biliyor” sözlerini kullanırken şöyle devam etti:

“İşsizlik büyük toplumsal maliyetlerinin yanında, üretimde ve iktisatta aktifliğin sağlanamadığını gösterir. İşsizliğin yüksek olduğu yerde iktisat daha fazla üretim yapma imkânını da heba eder. Bugün Türkiye’de olan tam da budur. Erdoğan Şahsım Hükümeti iş başı yaptığında, 5,6 milyon olan gerçek işsiz sayımız şu anda 8 milyonun üzerinde. Biz boşuna demiyoruz. Erdoğan Şahsım Hükümeti sebep; işsizlik, hayat pahalılığı ve fukaralık sonuçtur. Meseleye sebep olanlar tahlil de olamaz. Tahlile buradan başlanmalıdır. Erdoğan’ı evvela sandıkta hemen konutuna göndermek. Ondan sonra da, ülkeyi içine düşürüldüğü girdaptan çekip çıkarmak. Millet masasındaki partiler olarak biz hazırız. Planlarımız, projelerimiz hazır. Ümitsizliğe yer yok. Ülkemiz büyük bir ülke. Milletimiz büyük bir millet. Âlâ yönetilirse her sorunun tahlili var. Birinci seçimde işbaşına geleceğiz. Büyük bir kucaklaşma olacak. Millet rahat bir nefes alacak. Kaygılar son bulacak.”