CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu: Hatalıların telaşı içindeler

CHP başkanı Kılıçdaroğlu, Erdoğan ailesinin ABD’ye vakıflar aracılığıyla para kaçırdığı argümanı üzerine, iktidardan peş peşe yapılan açıklamalara dikkat çekti ve İsmet İnönü’nün kelamını hatırlatarak, “Suçluların telaşı içindeler” dedi. “Hiç kimsenin yanına kar kalmayacak. Hepsinin burnundan fitil fitil getireceğim” diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’a seslenerek, “Konuşmuyor, diğerlerini konuşturuyor. Sen çık konuş! Kendisine teklif ettim. Çık kardeşim! Senin bir sürü televizyonun, yandaşın var. Vallahi tek başıma çıkacağım. Hepiniz toptan gelin oturup konuşalım” sözlerini kullandı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce’deki programına devam etti. Kadın Buluşması’nın açılışında konuşma yapan Kılıçdaroğlu, aktifliğe katılan bayanların sıkıntılarını dinledi.

BAYANLAR KAYGILARINI TEK TEK ANLATTI

Aktifliğe katılan bayanlar, sıkıntılarını CHP önderine şöyle anlattı:

* Düzce’de hiç tarım yeri kalmadı. Daima villalar. Çok vahim. Bir köy var orası kaldı, her yer villa doldu betonlaştı. Bir şey yapmaya yer yok yazık günah, bu kadar da olmaz.

* İktidara geldikten sonra çalanlara çırpanları affedecek misiniz yoksa hesap soracak mısnız?

* Ben emekli olamayan bir bankacıyım. Kanunların gereğinin yürütülmesiyle hakkı elinden alınan 3,5 milyon şahıstan biriyim. Bizler, güya hükümetten ekstra bir şey istiyormuş üzere hakkımız ödenmiyor.

* Biz yıllarca devlete ödediğimiz verginin karşılığı olarak emekliliğimizi istiyoruz. Bizler bu ülkede çalışamayacak kadar yaşlı, emekli olamayacak kadar da genç olarak tanım ediliyoruz. Ben sizin sözünüze güvendiğim için sizden Kemal Kılıçdaroğlu kelamı istiyorum bu bahse el atacağınıza dair.

*Kızım Gazi Üniversitesi mezunu. Mezun oldu, formasyonunu aldı 3 yıldır atanamıyor. Çocuğum markette çalışıyor. Bu zulüm değil mi?

* Dün akşamki açıklamanızı büyük bir heyecanla beklemiştim. Orada birtakım vakıf ve derneklerin yurt dışına para transferinden kelam ettiniz. Zati bilinen bir gerçekti. Benim öğrenmek istediğim yurt dışına kaçırılan bu ülkenin sermayesi, bu ülkenin parası.

* İktidara geldiğinizde bu paralar ve çalınan servetimizi iade alacak mısınız, getirttirebilecek misiniz yoksa bu kabahati işleyenlerin yanına kar mı kalacak?

* Bu sandık önümüzde geldiğinde sandık güvenliğini sağlayabilecek miyiz? Bu Türkiye genelinde hepimiz için çok değerli.

“CUMHURBAŞKANLIĞI KONUSUNDA BİR GÖRÜŞE VARDIK”

Bayanları dinledikten sonra CHP başkanı Kılıçdaroğlu, tek tek sorulara cevap verdi. Kılıçdaroğlu’nun sorulara verdiği cevaplar şöyle:

* Altılı masa, cumhurbaşkanlığı konusunda şöyle bir görüşe vardık. Bize daima soruyorlar kim cumhurbaşkanı adayı olacak diye. Biz cumhurbaşkanı adayı olacak kişinin niteliklerini son açıkladığımız bildiride koyduk.

* O niteliklere sahip olan birisini cumhurbaşkanı adayı olarak belirleyeceğiz. Şu an kadar altılı masada cumhurbaşkanlığı adaylığı hiç konuşulmadı. Ancak hepimiz şundan eminiz. Seçeceğimiz cumhurbaşkanı adayı mutlaka 13. cumhurbaşkanı olacak.

“İŞTE BUNUN İÇİN BELEDİYE LİDERİNİN CHP’Lİ OLMASI LAZIM”

* Tarım yeri kalmadı diye söylediniz. Evet, bütün kentler beton ormanına döndü. Bu sorunun çözülmesi için her kentin bir planlaması olması lazım ve bunun da o kentin anayasası üzere olması lazım. İşi planlamaya değil de müteahhide teslim ederseniz bu türlü bir tablo ortaya çıkar.

* Düzce, Türkiye’nin en yeşil kentlerinden birisi. Bu kadar yeşilliğin içinde Türkiye’de havası en kirli kentlerden birisi burası. Bu da başlı başına bir sorun. Burasının korunması lazım. Bunun için de belediye liderinin CHP’li olması lazım.

‘KAÇIŞ PLANI’ AÇIKLAMASI: KAÇIYOR, KAÇSIN, YAKALAYACAĞIM

* Akşam toplumsal medyada devleti soyanlardan bahsettim. Amerika’ya yerleşecekler herhalde o denli anlaşılıyor. Buradan milyarlar gidiyor. 10 milyon dolar, 20 milyon dolar. Bütün bunların hepsini söyledim. İsim vermedim lakin ‘Erdoğan açıklasın’ dedim.

* Efendim ‘15 Temmuz, FETÖ…’ ne ilgisi var bunlarla…Benim söylediklerim hakikat mu yanlış mı? Kılıçdaroğlu’nun söyledikleri yanlışsa söyle. Burası yanlıştır diyemiyorum. Kaçıyor. Kaçsın, yakalayacağım. Hiç meraklanmayın.

* Kim devleti soyuyorsa, kim kul hakki yiyorsa, kim bu ülkede yoksulun fukaranın hakkını yiyorsa onun hesabını soracağım. O başka bir şey.

EVRAKLARI NEREDEN ALDIĞINI AÇIKLADI

* Aslında cürümlerinin telaşı içinde art geriye açıklamalar yapıyorlar. Yapıyorlar fakat benim söylediklerimin neresi yanlış onu söyleyin. O yok. Benim söylediklerimi dinleyin. Ben ‘burada vakıf kurdun, orada vakıf kurdun’ diyorum. Vakfın ismini veriyorum. TÜRGEV, Ensar diyorum. 10, 20 milyon dolar diyorum. Yaklaşık 1 milyar lira gönderdiniz diyorum.

* Ben bunu Türkiye’deki vakıflardan değil, Amerika’daki IRS dedikleri gelir iradesi başkanlığının internet sitesinden öğreniyorum. Zira Amerika şeffaf bir devlet. Amerika, ‘Buraya para getiriyorsanız, bir vakıfta kullanırsanız ben onu ilan ederim’ diyor ve ilan ediyor. Biz de oradan öğreniyoruz. Palavradır, geçersizdir diyemiyorlar. ‘15 Temmuz’ diyorlar. Ne ilgisi var bununla. ‘Taktik’ diyorlar. Ne taktiği? Ben sayı veriyorum.

“SUÇLULARIN TELAŞI İÇİNDELER”
* Merhum İnönü kaygısı, ‘Suçluların telaşı içindeler’ diye. Motamot. Hatalıların telaşı içindeler.

* Kul hakkı yiyeni affedemem. Ulu yaradan da diyor ki her türlü günahla gelirseniz affederim fakat kul hakkını affetmem diyor. Kul hakkı farklı.

“HEPSİNİN BURNUNDAN FİTİL FİTİL GETİRECEĞİM”

‘Kaçış planı’ açıklamalarına devam eden Kılıçdaroğlu, şu sözleri kullandı:

* Buradan transfer olan paraları geri alacak mısınız yoksa yolsuzluk yapanların yanına kar mı kalacak?” diye soruldu. Hiç kimsenin yanına kalmayacak. Hepsinin burnundan fitil fitil getireceğim. Tasa etmeyin. Sen gideceksin, orada bir vakıf kuracaksın…Vakıf kuruyorlar, 35 katlı gökdelen yaptılar…Öğrenci yurdu yapıyorum diyor sen beni mi kandırıyorsun? Parayı oraya götürüyorsun. Ben de buna inanacağım…Kendi dünyalarını yapıyor….

“TEK BAŞINA ÇIKACAĞIM, HEPİNİZ TOPTAN GELİN”

* Çiftlikleri var, binaları var, gökdelenleri var. Başlarında yöneticileri kim? Beyefendinin çocukları…Sen oraya Amerikalılara hizmet etmek için mi gidiyorsun? Hayır. Servetini oraya götürüyorsun. Mal varlığını oraya götürüyorsun.

* Hepsinin hesabını soracağım. Konuşmuyor, diğerlerini konuşturuyor. Sen çık konuş! Kendisine teklif ettim. Çık kardeşim! Senin bir sürü televizyonun, yandaşın var. Vallahi tek başıma çıkacağım. Hepiniz toptan gelin oturup konuşalım.

“SEÇİM LİSTELERİ GELDİ, BAKTIK O DENLİ BİR ADAM YOK…”

Seçim güvenliği konusuna değinen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

* Şu anda CHP’nin bilgi süreç merkezinde, 1998 yılından 2018’e kadar kim, hangi sandıkta oy kullanmış hepsinin dataları var bizde. Tamamını güncelliyoruz.

* Bir örnek vereyim seçim listeleri geldi 100 küsür yaşında bir adam birinci defa oy kullanıyor. ‘Bu nasıl olur?’ dedik. Çabucak oraya CHP’lileri gönderdik. Bu türlü bir adam yok. Çabucak uyardık, listelerden sildik. Bütün listelere bakıyoruz.

* 6 başkan seçim güvenliği konusunda karar aldık. Bu mevzuda bir komite oluşturduk. Kurulumuz çalışıyor. Her bir sandıkta, sandık başında olan arkadaşlarımızı eğittik.

* Sandık başında olan arkadaşlarımız tutanağı imzaladıktan sonra cep telefonu ile fotoğrafı çekip genel merkeze attılar. Münasebetiyle biz kimin kazanıp kazanmadığını çok evvelce öğrendik. Sandık güvenliği konusunda kaygı etmeyin, çalışıyoruz.

“BÜTÜN ÖĞRETMENLER TAKIMLI OLACAK”

CHP önderi Kılıçdaroğlu, öbür sorulara ise şu cevapları verdi:

* En geç 2 yıl içinde Suriyelileri kendi ülkelerine göndereceğim.

* Emeklilikte Yaşa Takılanların hakkını savunacağız. Kâfi ki hak aramayı bilin. Kâfi ki yalnız olmayın. Haksızlığa uğrayanların bir ortada olması lazım.

* Artık para yok diyorlar ancak beşli çetelere para var. O beşli çetelere ne yapacağımı çok âlâ biliyorum.

* Gazi mezunu kızım var, atama bekliyor dendi. Bütün bunların hakkını hukukunu savunacağız. Köy okullarını yine açacağız. Fiyatlı öğretmen, takımlı öğretmen, kontratlı öğretmen garabetine kelam vereceğiz. Bütün öğretmenler takımlı olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.