Çavuşoğlu Mısır’da açıkladı: Erdoğan ve Sisi’nin görüşeceği tarih belli oldu

Bakan Çavuşoğlu, başkent Kahire’deki Dışişleri Bakanlığı binasında mevkidaşı Şukri ile gerçekleştirdiği ikili görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye katıldı. Görüşmede, Türkiye-Mısır ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alındı ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmenin ardından Çavuşoğlu ve Şukri ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Görüşmelerde hangi konu başlıklarının ele alındığına ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde geliştirilmesi gereken birçok konu olduğuna işaret etti.

Çavuşoğlu, birçok alana odaklandıklarını belirterek, “Enerji alanında işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz, somut adımlar atmak istiyoruz. Ticareti arttırmak için ulaştırma konularında bazı kopukluklar oldu. Bunları tekrar canlandırmak istiyoruz. Diplomatik ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz.” dedi.

ASKERİ İLİŞKİLERİN İLERLETİLMESİ MESAJI

Diğer taraftan bölgesel konularda da istişareleri yeniden başlatmak istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, hem siyasi konularda ikili düzeyde hem de bölgesel konularda istişareleri canlandırmayı arzuladıklarını vurguladı.

Askeri alanda da ikili ilişkileri canlandırmak istediklerine işaret eden Çavuşoğlu, “Askeri alanda da geçmişte olduğu gibi aslında diplomatik ilişkilerimizin soğuk olduğu yıllarda da gayet düzenli ilişkiler vardı ama canlandırılması gereken konular da var. Mesela bizim Milli Savunma Bakanlığımız, Genelkurmay Başkanlığımız, Mısır’ı Türkiye’de de düzenlenecek 3 tatbikata davet ettiler. Askeri tatbikatlar, bu alanlarda da ortak çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmamız lazım.” diye konuştu.

“DAHA FAZLA YATIRIMI TEŞVİK EDECEĞİZ”

“Ekonomiden enerjiye siyasetten eğitime kadar her alanda atmamız gereken adımlar var. Bunu da kendi aramızda bugün değerlendirdik. En kısa sürede bunun takibi olarak bir sonraki buluşmamıza kadar arkadaşlarımız çalışacak. Bizler de bunu tekrar gözden geçirmiş olacağız. Burada en önemli şey tabii her iki tarafta da var olan güçlü siyasi irade ve kararlılık. Bu olduktan sonra adımlar ardı ardına gelir. Bu konuda biz her iki taraf olarak da kardeşim Şukri adına da rahatlıkla söyleyebilirim, ciddi bir kararlılığa sahibiz.”

“Firmalarımızı daha fazla yatırım için teşvik edeceğiz, Mısır’ın en çok ihracat yaptığı ülke Türkiye’dir biz bundan memnuniyet duyuyoruz. 

Akrabalık ve kardeşlik bağlarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Ulaştırma ve turizm ile ilgili bazı hatların tekrar açılmasında fayda var. Aradaki boşluğu doldurmak için her zamankinden daha çok teşvik yapılacak. Açığı doldurmak için yoğun çalışmamız gerekiyor.

Kardeşimiz Şukri’ye teşekkür ediyorum. Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyoruz.”

“DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ ÜST DÜZEYE ÇEKECEĞİZ”

“İlişkimizi geliştirmek için hangi adımları atabileceğimizi konuştuk. Diplomatik ilişkilerimizi en yüksek noktaya çıkarmak istiyoruz. En kısa sürede diplomatik ilişkiler üst düzeye çıkacak. Siyasetten eğitime, ekonomiden turizme kadar her alanda işbirliklerimiz geliştireceğiz.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri yaptığı açıklamada ” İkili ilişkilerde her türlü adımı atmaya hazırız. Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi iki ülkenşn de çıkarınadır” ifadelerini kullandı.

“Mısır’daki Türk yatırımlarını geliştirmek ve önündeki engelleri aşmak için çalışacağız.”

ERDOĞAN VE SİSİ SEÇİMLERDEN SONRA BİR ARAYA GELECEK

“Doha’daki görüşmenin ardından cumhurbaşkanlarımız kendilerinin tekrar bir araya gelmesi için bizden çalışma istemişlerdir. Bugün biz bir araya geldik en kısa süre için kendilerini ülkemizde ağırlamayı istediğimizi ilettim. Karşılıklı buluşma için gerekli adımları atacağız. Seçimden sonra Cumhurbaşkanı Sisi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan bir araya gelecektir. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Zamanına kendileri karar verecektir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir