Boğaziçi Üniversitesi’nde 900 öğrenci yurtsuz kaldı

Ahmet Serdar Ünal

Üniversitelerin açılmasına 2 haftadan az bir vakit kalmışken barınma krizi büyüyor. Devlet yurtlarının kapasitesi yetersiz kalırken üniversitelere yakın bölgelerdeki konut kiraları ateş değeri. Birçok öğrenci yaşadığı barınma sorunu karşısında cemaat ve tarikatlara ilişkin olduğu bilinen yurtlara kayıt yaptırıyor ya da açıkta kalıyor. Bu sorunun yaşandığı üniversitelerin başında da kayyım rektör Naci İnci idaresindeki Boğaziçi Üniversitesi geliyor.

Naci İnci’nin Kilyos’taki hazırlık eğitimini Anadolu Hisarı’na taşıması nedeniyle 900 öğrenci açıkta kaldı. Yurt sonuçlarının dün açıklanmasının akabinde Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilci Şurası ve öğrencilerle konuştuk.

‘TARİKAT YURTLARINA MECBUR BIRAKILMAK İSTEMİYORUZ’

Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilci Şurası’na yurt yerleştirme sonucunu ve öğrencilerin taleplerini sorduk. Şura, “Bu sene kent dışından 1400 yeni öğrenci kaydoldu. Evvelki yıllarda Kilyos Kampüsü’nde olan hazırlık eğitimi için oranın yurtları kâfi oluyordu ama kayyım idaresi bu yıl hazırlık eğitimini, üniversite bünyesine dahil edilen Anadolu Hisarı Kampüsü’ne taşıdı” dedi.

“Oradaki yurt kapasitesi 260 kişiydi. Odalara ranza koyarak bu sayıyı 550 yapmışlar ama 900’e yakın öğrenci açıkta kaldı” diyen Konsey açıklamalarına şöyle devam etti:

“Okulların açılmasına 2 hafta var ve İzmir’den, Afyon’dan gelecek öğrencilerin kalacak yeri yok. Civardaki özel yurtların aylık fiyatı 4 bin liradan başlıyor. Tarikat ve cemaat yurtlarındaki gerici tavırları biliyoruz. Daha geçen sene Enes Kara arkadaşımız tarikat yurdunda hayatını kaybetti. Bu sebeple buralara mecbur bırakılmak istemiyoruz. Civarda kiraya çıkacak konut bile bulunamıyor. 1. sınıf öğrencilerinden birçoklarını da otobüsle 2 saat uzaklıktaki Kilyos yurduna koymuşlar. Biz Öğrenci Temsilci Şurası olarak barınamayan arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Bu sıkıntılara bir tahlil arıyoruz ve okul idaresiyle de görüşeceğiz.

‘SİZE MUHAKKAK YURT ÇIKAR…’

Konya’da yaşadığını ve Boğaziçi Üniversitesi’ni bu sene kazandığını belirten bir öğrenci de yurtta yer bulamadı. Üniversitenin tanıtım günlerine geldiğini belirten öğrenci şunları söyledi:

“Okula geldiğimde Boğaziçi Üniversitesi Yurtlar Müdürlüğü, maddi durumum makûs olduğu ve kent dışında yaşadığım için ‘size mutlaka yurt çıkar’ dedi. Üniversite imtihanında birinci bine girdim. Babam emekli, annem çalışmıyor. Yurt çıkmadı ve ne yapacağımı bilmiyorum. KYK yurtlarına başvurdum. O da olmazsa mecburen cemaat yurdunda kalacağım.”

‘OKULUMU DONDURMAYI DÜŞÜNÜYORUM’

Mersin’de yaşayan ve bu sene Boğaziçi Üniversitesi’ne kayıt olan Sena Solmaz, “Annemle yaşıyorum. Bir tek öğretmen maaşı var. Ekonomik olarak çok berbat durumdayız. Okulun yurdu çıkar dediler. Çıkmayınca şok oldum. KYK yurtlarına başvurdum lakin onlara da talep çok fazla ve kabul edilmeyeceğimi düşünüyorum. KYK yurdunda da kalamazsam okulumu dondurup Mersin’de kalmayı ya da gelip İstanbul’da çalışmayı düşünüyorum. Cemaat yurdunda kalmak istemiyorum ve özel yurtta kalabilecek durumum yok” dedi.

‘YAŞAM KALİTEMİZ DÜŞTÜ, FİYATLAR DÜŞMEDİ’

Koç Üniversitesi de geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin kapasite yetersizliğinden ötürü yurtlarda kalamayacaklarını duyurdu. Bu açıklamadan 3 gün sonra geri adım atan üniversite idaresi, yurtlarda yer bulduklarını söyledi lakin nasıl olduğuna dair bir açıklama yapılmadı.

Koç Üniversitesi’nde burslu okuyan bir öğrenciye okulun bu açıklamalarını ve yurtlardaki mevcut durumu sorduk.

“2015 yılından beri okuldaki kontenjanlar iki katına çıktı ancak yeni yurt binası yapılmıyor. Bu barınamama sorunu her yıl artıyor. Bu sene de okul idaresi evvel 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yurt verilmeyeceğini söyledi. Sonra mevcut odalara ranza koyarak 2700 yataklık yurt kapasitesini 3200’e çıkardılar” diyen öğrenci kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ranza konan kimi odalar çok dar olduğu için fazladan masa ve dolap koyulacak yer yok. Ömür kalitemiz çok düştü. Evvelce doktora öğrencilerine tek kişilik oda veriliyordu, bu sene onların odalarına da fazladan yatak koymuşlar. Odaların kapasitelerinin bu türlü artırılmasına karşın fiyatları düşmedi. Temmuz ayında yurtlara yüzde yüze yakın artırım yapıldı. Şuan en ucuz odanın yıllık fiyatı 36 bin lira. Bu fiyat kimi odalar için 120 bin liraya kadar çıkıyor.”

‘EVLERİN KİRALARI 2 KATINA ÇIKTI’

Başka bir konaklama imkanının olmadığını vurgulayan öğrenci son olarak şunları söyledi: “Civarda devlet yurdu ya da özel yurt yok. 4+1 meskenler için 40 bin lira kira isteniyor. Bu meskenlerin kiraları, okulun ‘herkese yurt veremeyiz’ açıklamasından sonra neredeyse iki katına çıktı.”