BİLSEM sonuçları ne vakit açıklanacak? BİLSEM sonuçları için MEB tarih verdi

Küme tarama yoluyla ilkokullarda belirlenen özel yetenekli öğrencilerin katıldığı BİLSEM ön kıymetlendirme imtihanı sonuçları için geri sayım başladı. BİLSEM ön kıymetlendirme imtihanı 8 Mayıs’ta sona erdi, BİLSEM ferdî değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin ilan edilecek. BİLSEM sonuçları 13 Mayıs günü MEB tarafından açıklanacak.

BİLSEM imtihanı 1, 2, 3 ve 4. sınıf düzeylerinde sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına nazaran aday gösterilen öğrenciler ortasından yapıldı. İmtihanı geçebilen öğrenciler bundan sonraki süreçte ferdi değerlendirmeye alınacak.

BİLSEM SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

19 Şubat-8 Mayıs 2022 tarihleri ortasında öğrenciler yetenek alanlarına nazaran değerlendirmeye alındı.

13 Mayıs BİLSEM ferdi değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin ilan edilecek.

Ferdi kıymetlendirme imtihanı ise 13 Haziran-12 Ağustos tarih aralığında gerçekleşecek. Bu imtihanın sonuçları ise 19 Ağustos tarihinde açıklanacak.

BİLSEM NEDİR?

Dünyanın her yerinde özel yetenekli çocuklara yönelik olarak farklı eğitim programlarının uygulanmaktadır. Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. İlkokullarda imtihanla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak biçimde ferdî yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst seviyede kullanmalarını sağlamak emeliyle devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır.

Zarurî eğitim dışında çeşitli programlarla öğrencilerin özel yeteneklerinin geliştiren BİLSEM’lerde özel yetenekli, bilhassa zeka, yaratıcılık ve liderlik alanlarında yüksek kapasitesi olan ve bunun yanında özel akademik alanlarda yaşıtlarına nazaran yüksek düzeyde performans gösteren öğrencileri tespit ederek, bu öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca ekstra eğitim programlarıyla yardımcı olmak, onların kendilerini tanımalarını sağlamak, birebir vakitte gelecekte ülkemize katkı sağlayacak kuşaklar yetiştirmek hedefleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.