Bilet fiyatları cep yakıyor… Yurttaş da otobüsçüler de karamsar

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı lakin bayramda memleketine gitmek isteyen yurttaşlar da otobüsçüler de artan akaryakıt fiyatlarından şikâyetçi.

Cumhuriyet, bayram öncesi Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) hem yurttaşlarla hem de otogar esnafıyla konuştu. Uzun yıllar yazıhanecilik yaptığını kaydeden Koray Yalçın, “Önceki yıllarda birçok firma ek seferler ile artan talebi karşılamaya yetişemezken, günümüzde olağan seferler bile zahmetle dolmakta. Bugün, 4 kişilik bir ailenin bayram tatili için memleketine gidiş gelişi, yerine nazaran bir buçuk taban fiyata tekabül edebiliyor. Durum bu türlü olunca da dar gelirli için bayram tatili imkânsıza dönüşüyor. Devletimiz özel yatlara, jetlere uyguladığı ÖTV muafiyetini otobüslere de uygularsa, vatandaş da nefes alır biz de” dedi.

“YÜZDE 30’A ULAŞAMADIK”

Bayram öncesi bilet satışlarını kıymetlendiren bir diğer otobüs esnafı Hasan Çoban ise geçen yılki yoğunluğun yüzde 30’una ulaşılamadığına dikkat çekiyor. Çoban, “Günde beş sefer yapan firmamız iki sefere kadar düştü. Otobüs sürücüleri çalışmak dahi istemiyor. Ziyanına çalışıyoruz. Mazot fiyatları düşmeden bu iş düzelmez” tabirlerini kullandı. Uçuk bilet fiyatları yüzünden ailesini görmeye gidemeyeceğini söyleyen üniversite öğrencisi Baha Başoda da, “İstanbul’a gidip dönmem 1000 lira tutuyor. KYK bursu 850 lira… Nasıl gidebilirim ki” diye sordu.

Öte yandan İstanbul Ticaret Odası, Ücretliler Geçinme İndeksi’ni açıkladı. Bu kapsamda, 2022 yılı Haziran ayında evvelki aya kıyasla şehirlerarası otobüs bileti fiyatı yüzde 33.08 ile fiyatı en fazla artış gösteren eser oldu.