Besin krizi çıksa da Türkiye etkilenmez

Buğday hasadı Türkiye’nin hububat üretim merkezi sayılan stratejik bölgelerde başladı. Mardin’de geçen yıl 1 milyon 200 bin ton buğday hasadı yapılırken, verimli geçmesi beklenen hasatta 1,5 milyon ton rekolte bekleniyor. TMO’nun verdiği yüksek alım fiyatından sonra yüzü gülen çiftçi rekoltede artış bekliyor.

KÜRESEL BUĞDAY TİCARETİ 200 MİLYON TON

Güneydoğunun değerli ziraî üretim merkezlerinden biri olan Mardin’de yapılan buğday hasadını basın mensuplarıyla takip eden Taban Besin CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu, Türkiye’nin muhtemel besin krizinden etkilenmeyeceğini söyledi. Hacıhaliloğlu, “Ülkemiz her yıl yaklaşık 10 milyon ton buğday ithal ediyor. Bu sayının yaklaşık 2,5 milyon tonu kendi tüketimimiz için. Türkiye’de ne buğday ne de mısır için bulunamama, tedarik edilememe üzere bir sorun yok” diye konuştu. Dünyada yaklaşık 200 milyon ton buğday ticareti yapıldığını lisana getiren Hacıhaliloğlu, “Taban Besin olarak bu sayının yüzde 1’den fazlasını biz yapıyoruz. Bu yıl bizim açımızdan çok daha âlâ bir yıl olacak üzere görünüyor. Transit ticaret hacmimiz her yıl katlanarak artıyor. 350 bin tonlarda olan transit ticaret hacmimizi bu yıl 1 milyon tonun üzerinde bekliyoruz. Ayrıyeten Rusya’da un fabrikası için de kolları sıvadık” dedi. Hacıhaliloğlu, Batı Afrika’da güçlü bir pozisyona geldiklerini, Bu yıl Avrupa ve Asya pazarlarında büyümek maksadında olduklarını söyledi.

DESTEKLER CAN SUYU OLDU

TMO dayanaklarının ehemmiyetine değinen Hacıhaliloğlu, “Bu yıl TMO, primle birlikte 7 bin 50 lira alım fiyatı açıkladı. Bu sayı hakikaten bölüme can suyu oldu. Buğdayda dünya ortalaması olan 420 dolara yaklaştık” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.