Bakan Yanık açıkladı: Toplumsal yardım ödemeleri öne çekildi

Bakan Yanık, Kurban Bayramı öncesinde ödemesi yapılacak Temmuz ayı yaşlı aylığı, engelli aylıkları, meskende bakım yardımı ve SED’e ait açıklamalarda bulundu.

Temmuz ayında yaklaşık 835 milyon TL fiyatında yaşlı aylığı ödemesi yapacaklarını kaydeden Bakan Yanık, yaklaşık 658 milyon TL engelli aylıklarını da hak sahiplerinin hesaplarına yatıracaklarını belirtti.

Evde bakım yardımı ile bakıma muhtaçlık duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşların desteklendiğini hatırlatan Bakan Yanık, “Bakıma gereksinimi olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik takviye sağlamak maksadıyla bu ay toplam 1 milyar 296 milyon TL meskende bakım yardımını Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatırıyoruz. Bu ay 550 bin vatandaşımız konutta bakım yardımından yararlanacak” dedi.

Yaşlı ve engellilere yönelik yapılan ödemelerin yanı sıra çocukların ekonomik sebeplerle ailelerinden kopmaması için gereksinim sahibi ailelere toplumsal ve ekonomik dayanak (SED) hizmeti sunduklarını da kaydeden Bakan Yanık, “Kurban Bayramı öncesinde toplumsal ve ekonomik dayanaktan (SED) yararlanan yaklaşık 147 bin çocuğumuz için ailelerin hesaplarına toplamda 336 milyon TL yatıracağız” dedi.

Bakan Yanık şöyle devam etti:

“Bu doğrultuda Kurban Bayramı hasebiyle toplumsal yardım programları kapsamındaki yaşlı aylığı, engelli aylıkları, Meskende Bakım Yardımı ve Toplumsal Ekonomik Dayanak (SED) ödemelerini bugün hesaplara yatırıyoruz. Hak sahiplerine toplamda 3 milyar 125 milyon TL ödeme yapacağız.”

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik kapsayıcı ve sistemli toplumsal yardım programları geliştirdiklerini bildiren Bakan Yanık, “Engelli, yaşlı ve çocukların toplumsal hayata tam ve faal iştirakleri ile bağımsız formda yaşayabilmeleri için eğitimden sıhhate, iktisattan toplumsal hayata her alanda yanındayız” dedi.

Bakan Yanık, toplumsal yardım ve toplumsal hizmetlerin insan odaklı ve hak temelli siyasetler çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti.