Bakan Dönmez’den doğalgazlı ocak daveti

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MÜSİAD Milletlerarası Güç Tepesi’nde yaptığı konuşmada “Yeni yapılarda mutfaklarda pişirme usullerini elektrikle değil doğalgazla pişirmeye uygun bir formda inşa etmemiz kaynaklarımızı daha verimli ve aktif kullanılmasını sağlayacaktır. Şayet burada bir uzaklık kat edemezsek bununla ilgili bir düzenleme de yapabiliriz” dedi.

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkez Binası’nda Memleketler arası Güç Doruğu düzenlendi. Doruğa Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) Lideri Fatih Birol, OECD T.C. Daimî Temsilcisi Prof.Dr. Kerem Alkin, MÜSİAD Güç ve Etraf Kesim Konseyi Lideri Altuğ Karataş konuşma yaptı. Dorukta ‘Yenilenebilir Enerji’ üzere hususlar ele alındı.

“YATIRIMLARIMIZIN MEYVELERİNİ TOPLAMA VAKTİ GELDİ” 

Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şunları söyledi:

* “Elektrik üretim, iletim ve dağıtımından, karalarda ve denizde petrol ve doğalgaz arama ve üretimine, madencilikten nükleer güce kadar son devirde hem özel hem de kamu eliyle önemli bir altyapı ve üst yapı yatırımlarına giriştik. Artık artık bunların meyvelerini toplama vakti geliyor.

* Bugün itibariyle elektrikte konseyi gücümüz 100 bin megawattı geçmiş durumda. 100 bin megawatt üzerinde şurası gücü olan ülke sayısı 14.

* Bugün artık yenilenebilir güçte, güç verimliliğinde, güç teknolojilerinde, nükleer güçte attığı adımlarla kendi güç dönüşümünü sürdüren bir ülkemiz var.

* Güçte kendi öz yeterliliğimizi sağladıkça inanıyorum ki, Türkiye hem üretim hem dağıtım hem de piyasalarda merkez olma amacına daha somut bir halde yaklaşacak.”

“KONUT STOĞUMUZUN KABACA YARISI YALITIMSIZ” 

Bakan Dönmez, şunları söyledi:

* “Bugün elektrik üretiminde yüzde 65’lere varan yerli kaynak kullanımımız kelam konusu. Yenilenebilir kaynaklarda bu oran yüzde 50’ler düzeyinde. Şurası gücümüzün yüzde 54’ü yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. Şu an doğalgazda yüzde 99 dışarıya bağımlı bir ülkeyiz. Dördüncü gemimiz de dün Taşucu Limanı’na ulaştı. Burada 2 aylık bir bakım süreci olacak.

* Akabinde belirleyeceğimiz lokasyonda birinci sondajına başlayacak. Yedinci kuşak ve birinci sefer bizim kullanacağımız bir gemi olacak. İnşallah yeni gemimizle yeni muştular almayı ümit ediyorum. Türkiye, güneş paneli üretiminde fabrika kapasitesinden bahsediyorum yıllık 7 bin 960 megawatt üretimle dünyada dördüncü, Avrupa’da ise birinciyiz.

* Bugün, konut stokumuzun kabaca yarısı yalıtımsız. Hanelere uygun kurallarda kredi verilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığımızla ve planlama için de Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla görüşüyoruz.”

“YOL KAT EDEMEZSEK BUNUNLA İLGİLİ DÜZENLEME YAPABİLİRİZ”

Bakan Dönmez, kelamlarına şöyle devam etti:

* “Son 5 yıllık periyoda baktığımızda güç verimliliğine toplamda 6,45 milyar dolar yatırım yaptık. Toplamda 1,56 milyar dolarlık bir tasarruf sağladık.

* Tahminen daha da değerlisi son 5 yılda 43,2 milyon ton CO2’nin tabiata salımını engelledik. Çevrecilikse işte çevrecilik burada. Bu işler icraatla oluyor, lafla değil. Birilerinin çevrecilik ismi altında hükümet yıkma uğraşlarını Gezi’de görmüştük.

* Artık Atatürk Havalimanı’nda yapılacak millet bahçesi için yaptırmayız diyenler sıraya girdi. Madem bu kadar çevreciydiniz, belediyeniz kentin göbeğindeki yüzyıllık çınarları katlederken neredeydiniz? Bilhassa son devirde yeni yapılan binalarımızda mutfakta kullanılan ocaklar elektrikle çalışıyor. Elektrik bizim için ikincil bir kaynak.

* Yani öbür bir kaynak tarafından üretilmesi gerekiyor. Buradan inşaat bölümüne bir davette bulunmak istiyorum. Yeni yapılarda mutfaklarda pişirme sistemlerini elektrikle değil doğalgazla pişirmeye uygun bir formda inşa etmemiz kaynaklarımızı daha verimli ve faal kullanılmasını sağlayacaktır. Şayet burada bir aralık kat edemezsek bununla ilgili bir düzenleme de yapabiliriz. DHA