Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Azerbaycan ordusu sivil altyapıyı hedef almıyor

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun Kelbecer ilinin Zeylik, Yellice ve Yukarı Ayrım yerleşim birimleri istikametindeki mevzilerinin, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Basarkeçer ilinin Yukarı Şorca, Aşağı Şorca ve Zerkent yerleşim birimleri istikametindeki mevzilerinden D-30 ve D-20 toplarıyla ateş altına alındığı bildirildi.

Uluslararası toplumun çağrılarına ve dün yerel saatle 09.00’da varılan ateşkes kararına rağmen Ermeni silahlı kuvvetlerinin sınır bölgelerinde top ve diğer ağır silahlarla saldırı ve provokasyonlara devam ettiğinin aktarıldığı açıklamada, “Durumun tırmanmasındaki tüm sorumluluğun Ermenistan’ın askeri ve siyasi yönetimine ait olduğunu bir kez daha belirtiyoruz. Azerbaycan ordusu, sadece meşru askeri atış noktalarına karşı yerel tedbirler almaktadır. Ermeni tarafı provokatif eylemlerden kaçınmalı ve ateşkes kararına uymalıdır” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ermenistan basınında, Azerbaycan ordusunun sivilleri hedef aldığı iddialarının asılsız olduğu belirtilirken, “Bu, karşı tarafın provokasyon amaçlı dezenformasyonudur. Azerbaycan ordusunun sivil altyapıyı hedef almadığını bir kez daha belirtiyoruz” ifadelerine yer verildi.