Almanya sonbaharda salgın tedbirlerini sıkılaştırmayı planlıyor

Almanya’da korona virüsü (Covid-19) hadiselerinde tekrar artış gözlenirken yetkililer de sonbaharda yeni virüs dalgasına karşı alınacak tedbirleri görüşmeye başladı.

Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, federal ve eyalet sıhhat bakanlarının katıldığı iki günlük bir konferansın akabinde yaptığı açıklamada, sonbahar ve kış aylarında şiddetli bir korona virüsü dalgasının beklenmesi gerektiğini söyledi. Alman yetkililer, sonbahar için somut gözetici tedbirleri görüşmek üzere temmuz ayında yine bir ortaya gelmeyi planlıyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine nazaran, Almanya’da yapılan kamuoyu araştırmaları da tedbirlerin artırılmasına çoğunluğun dayanak verdiğini gösteriyor. ARD-Deutschlandtrend anketine nazaran 65 yaş üstü bölümün yüzde 77’si, 18-34 yaş ortası bölümün ise yüzde 48’i bu maske zorunluluğunun kapsamının genişletilmesini olumlu buluyor.

Ülkede maske şu anda yalnızca toplu taşıma araçlarında zarurî.

ÜCRETSİZ KORONA VİRÜSÜ TESTLERİ KALDIRILIYOR

Almanya’nın korona ile çaba siyasetinin kıymetli bir kısmını da bu ayın sonunda kaldırılacak olan fiyatsız korona testleri oluşturuyor. Halihazırda, test merkezlerinde eğitimli işçi tarafından rastgele bir sebep ya da belirti olmaksızın haftada en az bir süratli test yaptırma hakkı bulunuyor. Bunun temmuz ayından itibaren nasıl devam edeceği ise şimdi belirli değil.

SONBAHARDA YENİ BİR AŞI KAMPANYASI BAŞLATILABİLİR

Vaka artışlarının beklendiği sonbaharda Almanya’da yeni bir aşılama kampanyasının da başlatılması bekleniyor. Mevcut araştırmalarda 60 yaş ve üzeri şahıslar için dördüncü aşılamanın yüksek yarar sağladığına dair delillerin arttığını söyleyen Sıhhat Bakanı Lauterbach, aşı olmak isteyen herkese bu imkanın sağlanması gerektiğini kaydetti.

VALNEVA AŞISI ONAYLANDI

Bu ortada Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Fransız-Avusturya şirketi Valneva’nın korona virüsü aşısını onayladı. Valneva’da inaktif (ölü aşılar) denilen klasik grip aşılarına emsal bir teknoloji kullanmakta. Olağan buzdolaplarında saklanabilen bu aşı 18 ila 50 yaştakilere uygulanabiliyor.

Valneva ile birlikte AB’de artık korona virüsüne karşı onaylanan aşı sayısı altıya yükselmiş oldu.

AŞILARLA 20 MİLYON KİŞİNİN MEVTİ ÖNLENDİ

Araştırmacılar da korona aşısı sayesinde kaç mevtin önlendiğini hesapladı. Buna nazaran, aşılar yalnızca birinci yılında dünya çapında yaklaşık 20 milyon Covid-19 kaynaklı mevtini engelledi. Londra’daki Imperial College’dan araştırmacıların The Lancet tıp mecmuasında yayımlanan araştırmasına nazaran, bu durum aşı yapılmadığı takdirde beklenen vefat sayısını yarıdan fazla azalttı.

‘HASTALANMAKTAN KAÇINMAYA DEVAM EDİN’

Berlin Charité Hastanesi Viroloji Enstitüsü Yöneticisi Christian Drosten de insanları yazın da korona virüsü bulaşmasına karşı uyarıyor. Drosten, haftalık haber mecmuası Spiegel’e verdiği demeçte, “Uzun Covid riski nedeniyle de hastalanmaktan mümkün olduğunca kaçınmaya devam etmelisiniz” dedi.

Drosten, eylül ayı üzere erken bir tarihte olay sayılarının tekrar çok yüksek olmasından telaş ediyor. Almanya’da omicronun alt varyantı olan BA.5 şu anda baskın durumda. Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) Covid-19 ile ilgili haftalık raporuna nazaran, rastgele bir örneklemdeki oran yüzde 50 düzeyinde. Fakat bilgiler bir evvelki haftaya ilişkin ve şu anda daha yüksek olduğu varsayılabilir.