Alman hükümetinde ‘Rus casus’ alarmı

Rusya’yla yaşanan tansiyon nedeniyle önemli bir güç krizine sürüklenen Almanya’da “Rus casus” krizi istihbaratı harekete geçirdi. Alman basınına nazaran İktisat Bakanlığı içindeki iki üst seviye vazifeli hakkında soruşturma başlatan Alman istihbaratı, hükümet içine sızmış olabilecek “Rus casusların” peşine düştü.

Rusya’nın 6 ayı geride bırakan Ukrayna işgaline memleketler arası reaksiyonlar sürerken Avrupa’da da “Rus casus” alarmı yaşanıyor.

Alman basını, ülkede Rus casusların hükümet kurumlarına sızdığı kaygılarının son periyotta ayyuka çıktığını yazdı. Die Zeit gazetesinin haberine nazaran, Almanya İktisat Bakanlığı’nda misyonlu iki üst seviye çalışan hakkında Rusya için casusluk yaptıkları kuşkusuyla soruşturma başlatıldı.

Alman iç istihbarat servisinin, “enerji tedariki konusunda değerli misyonlar yürüten” iki vazifelinin Kremlin’le ilişkisini araştırdığı belirtildi. Habere nazaran Almanya İktisat ve İklim Müdafaa Bakanı Robert Habeck’in danışmanları, bu yıl başında istihbarattan, Rusya’ya yaptırımlar nedeniyle durdurulan Kuzey Akım 2 doğalgaz boru sınırı projesiyle ilgili dokümanlarda görülen tutarsızlıkları araştırmasını istedi. Evraklarda savunulan görüşlerin Almanya’nın resmi duruşundan çok Rusya’nın pozisyonuna yakın olduğu söz edildi.

Zeit’a nazaran istihbarat artık kuşkulu iki kişinin geçmişini ve hükümet içindeki mümkün “Rus casuslarını” araştırıyor. Bir şüphelinin geçmişte Rusya’ya çalışma gezisi düzenlediğinin ve Rusya’yla duygusal yakınlığı olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

ENERJİ KRİZİ GİDEREK BÜYÜYOR

Die Zeit, casusluk savları doğrulanırsa bu durumun Avrupa’da Ruslara karşı yaptırımların hayata geçtiği bir devirde “çok önemli bir devlet güvenliği açığı” olacağına dikkat çekti.

Almanya ve Avrupa ülkeleri, Ukrayna’daki savaş sonrası Rusya’yla yaşanan tansiyon sonucu önemli bir güç krizi yaşıyor. Doğalgaz ve elektrik fiyatları süratle yükselirken Almanya kuvvetli geçmesi beklenen kış öncesinde katı tasarruf tedbirlerini hayata geçirmeye başladı.

Son olarak Rus güç devi Gazprom, Almanya’ya gaz sevkiyatını süreksiz olarak durdurdu.