Aliya İzzetbegoviç’ten Müslüman gençlere tavsiyeler

Yakın dünya tarihine damga vuran Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, batının fikri, kültürel ve siyasi hamlesi karşısında, İslam dünyasının nasıl bir tavır sergilemesi gerektiğinin temsili oldu. Bosna’yı bosna yapan ruh oldu. İşte Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in hafızalara kazınan tavsiyeleri!

Cesur olun ve korkaklardan uzak durun

Bilin ki İslam, korkakların değil, yiğit ve atılgan olanların omzunda yükselecektir.

İntikamı değil Adaleti arayın

Hiç kimse intikam peşinde koşmamalı, yalnızca adaleti aramalıdır. Zira intikam sonu olmayan kötülüklerin de kapısını açar. Geçmişi unutmayın lakin onunla da yaşamayın.

Güç sizi değiştirmesin

Eğer bir gün güç ve iktidar sahibi olursanız hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin.

Ahlâkınızı kaybetmeyin

Dünya üzerindeki her kuvvet, sağlam bir ahlâkla başlar. Her yenilgi de ahlaki çölüşle başlar. Her ne yapılmak isteniyorsa, bu evvel insanların ruharında gerçekleştirilmelidir. Bu da ahlakla mümkündür. Din ahlâktır. Onu hayata geçirmek ise terbiyedir.

Allah’a teslim olun ve tevekkül edin

Bizim çabamızı insani ve makul kılan, ona sükûn ve huzur damgasını vuran, her şeyin akıbetinin elimizde olmadığı kanaatidir. Bize ilişkin olan, uğraş etmek, uğraşmaktır. Sonuç ise Allah’ın elindedir. Teslimiyet, hayatın çözülemezlik ve manasızlığından vakarlı tek çıkış yoludur.

Şunu hiç unutmayın! Batı hiçbir vakit uygar olmamıştır ve bugünkü refahı, devem edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve acılar üzerine konseyidir.

Bizim gayemiz, Müslümanların islamlaşması, sloganımız ise, inanmak ve uğraş etmektir.

Ku’anı yaşayın ve mevte hazırlanın

Unutmayın! Hayat inanan ve Salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur. Kur’an edebiyat değil, hayattır; hasebiyle O’na bir fikir şekli değil, bir yaşama üslubu olarak bakılmalıdır. Kitaba uyun! Zira biz de zalimlerden olursak savaşmanın hiçbir manası kalmaz. Kitaba uyacağız.

Bütün büyüklük ve şükran Allah’a aittir ve insanların gerçek kalitesini fakat Allah tesbit edebilir. Bilin en makûs kombinasyon boş bir ruh ve dolu bir midedir. Hayvanlar lakin aç olduğu yahut bir tehditle karşı karşıya bulunduğu vakit; beşerler ise, tok ve güçlü olduğu vakit tehlikelidir. Siz daima vefata hazırlanın! Zira ölmeye hazır olan beşerler ölmeye hazır olmayan insanlara galip gelirler.