Albaraka Türk “2021 Sürdürülebilirlik Raporu”nu yayımladı

Albaraka Türk, 2021 yılına ilişkin sürdürülebilirlik raporunu yayımladı.

Banka açıklamasına nazaran, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki birinci ve tek iştirak bankası olan Albaraka Türk, gelecek jenerasyonlara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam ediyor. Banka tüm şeffaflığıyla, sürdürülebilirlik maksatları kapsamında yaptığı çalışmaları paydaşları ve kamuoyuyla paylaşmayı sürdürüyor.

Sürdürülebilirlik çalışmalarına sürat kesmeden devam eden banka, iştirak bankacılığına da öncü olma yolunda çalışmalarını yürütüyor. Tabiatın azmi ve kendini yenileme gayretine takviye veren Albaraka Türk, bu süreçte faaliyetleriyle gelecek jenerasyonlara daha pak bir tabiat bırakmak ve daha sağlam bir finansal yapı inşa etmek için çalışıyor.

Albaraka Türk, 2021 yılında tabiatın yenilenmesine verdiği dayanağı devam ettirdi. Banka bu kapsamda; yaşanan orman yangınları sebebiyle yapılan çalışmalara katkı sağladı. 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde çalışanlarla birlikte fidan dikimi aktifliği düzenledi. Yıl boyunca, çalışanların doğum gününde, çocukları olduğunda, yakınlarını kaybettiklerinde onlar ismine fidan bağışı yaptı. Dijital Ekstre Kampanyası kapsamında dijital ekstreye geçen Albaraka Türk müşterileri ismine fidan bağışında bulundu. Tüm bu faaliyetlerle birlikte toplamda 7 binden fazla fidanın yeryüzüyle buluşturulmasına imkan sağlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Albaraka Türk Genel Müdürü Malek Khodr Temsah, Albaraka Türk olarak sürdürülebilirliğin her vakit öncelikli gayelerinden olduğunu belirterek, ‘Gelecek jenerasyonlara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için bankamız nezdinde elimizden geleni yapıyor ve hatta stratejilerimizi bu doğrultuda belirliyoruz. Hem kurum kültürümüzde hem personelimizde ve hem de toplumda oluşturduğumuz farkındalıkla birlikte sürdürülebilirlik faaliyetlerinde de öncü olmayı amaçlıyoruz.’ sözlerini kullandı.

Bankanın su ve karbon ayak izinde düşüş yaşandı

Albaraka Türk, tüm iklim yükünün hesaplanması için Bilimsel Temelli Gayeler Oluşumu (SBTi-Science Based Targets Initiative) ile çalışmalarına başladı. Şirket, emisyonlarının tesirini karşılayacak amaçlar belirleyecek ve CDP raporlamasında kapsam 3 emisyonu gayelerini bildirecek.

Ayrıca, Albaraka Türk sürdürülebilirlik yolunda somut çıktılar elde etmeye de devam ediyor. Bankanın karbon ayak izi geçtiğimiz yıla kıyasla kapsam 1’de yüzde 19 düşüş gösterirken, kapsam 2’de yüzde 14’lük bir düşüş gerçekleşti. Su ayak izinde ise 2021 yılında 2020 yılına nazaran yüzde 22 azalma meydana geldi.

2021 yılında yenilenebilir güce 319,9 milyon TL finansman sağlayan Albaraka Türk, karbon nötr gayesi doğrultusunda karbon salınımını en aza indirecek uygulamalar için de altyapı oluşturmaya devam ediyor. Banka bir taraftan iklim değişikliği alanındaki gayretini sürdürürken, öteki taraftan yaptığı etraf odaklı çalışmalar ile Karbon Saydamlık Projesi (CDP) kapsamında yüksek skorlar elde ediyor. 2015 yılından beri Sıfır Atık projesine devam eden bankanın Genel Müdürlük binası bu yıl da LEED Gold sertifikası almaya hak kazandı.

Tüm çalışanlarına eşit muamele eden ve onların memnuniyetlerini yüksek tutmak için çalışan Banka, 2021 yılında Great Place to Work Enstitüsü tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en düzgün patronlarının seçildiği Recognition Programı kapsamında üçüncü defa ‘2.000 Bireyden Fazla Çalışanı Olan Şirketler’ kategorisinde ‘En Güzel Patron Sertifikası’ almaya layık görüldü.

Albaraka Türk sürdürülebilirlik gayelerine ulaşma yolunda dijital dönüşüm çalışmalarını da sürdürdü. Bu doğrultuda, Albaraka Taşınabilir kullanıcı sayısı 2021’de artmaya devam etti ve 620 bine ulaştı. Albaraka Türk, yüksek kalite Dijital Bankacılık eserleri ve yenilikçi uygulamalarıyla sürdürülebilir iş modelini desteklemeye devam edecek.

Öte yandan, 2021 yılı içerisinde bayan müşterilere özel Eflatun ve 18-25 yaş ortası müşterilere özel Trend Bankacılık modelleri hizmete sunuldu. Modellerle birlikte özelleştirilmiş bir bankacılık tecrübesi sunularak genç ve bayan müşterilere değerli ölçüde dayanak sağlandı.

KAYNAK: AA