ABD’de kürtajın ülke genelinde yasaklanması için tasarı sunuldu

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Graham, kürtajın ülke genelinde gebeliğin 15. haftasından sonra yasaklanması için tasarı sunarken, Beyaz Saray mevzuya sert reaksiyon gösterdi.

Graham, bugün Kongrede yaptığı basın toplantısında, kürtajın ülke genelinde yasaklanması için bir tasarı sunduklarını altını çizerek, “Amerika’yı dünyanın geri kalanı ile birebir düzeye getirmek için bu tasarıyı sunuyoruz.” tabirini kullandı.

Sunulan tasarıya nazaran gebeliğin 15. haftasından itibaren kürtaj yasaklanacak, ensest ya da tecavüz sonucu oluşan gebelikler ya da annenin hayati tehlikesi olan gebelikler istisna olarak kabul edilecek.

Tasarının yasalaşması için evvel Senato’nun, akabinde Temsilciler Meclisinin, en son da ABD Lideri Joe Biden’ın onayını alması gerekiyor.

BEYAZ SARAY’DAN TEPKİ

Graham’ın basın toplantısının akabinde Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre yazılı açıklama yaparak, bahse sert reaksiyon gösterdi.

Açıklamada Jean-Pierre, “Bugün Senatör Graham, 50 eyaletin tamamında bayanların haklarını elinden almak için ulusal kürtaj yasağı tasarısını sundu. Bu tasarı, Amerikan halkının inandıklarından fersah fersah uzaktadır.” sözünü kullandı.

ABD Lideri Biden’ın halkın sıhhat masraflarını azaltacak tasarılara odaklandığını kaydeden Jean-Pierre, “Öte yandan Cumhuriyetçiler milyonlarca bayanın hakkını elinden almaya odaklanmıştır.” tenkidinde bulundu.

Jean-Pierre, Biden’ın ve Kongredeki Demokratların bayanların kürtaj hakkının yanında olmayı sürdüreceğini kaydetti.

KÜRTAJ HAKKINI ANAYASAL GARANTİ ALTINA ALAN KARAR İPTAL OLMUŞTU

ABD Yüksek Mahkemesi, 24 Haziran’da ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararı”nı 9 yargıçtan 6’sının oyuyla iptal etmişti.

Kararla kürtaj, anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu husustaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakılmıştı.

Söz konusu karar, sağ cephede memnuniyetle karşılanırken, ABD Lideri Joe Biden başta olmak üzere sol kesim kararı “kadın sıhhatine saldırı” olarak yorumlamıştı.

Mahkemenin kararının akabinde Yüksek Mahkeme önünde ve ABD’nin çeşitli kentlerinde, vakit zaman protesto şovları düzenlenmişti. (AA)