ABD Hazine Bakanlığı’ndan Hamas’a yönelik yeni yaptırımlar

ABD Hazine Bakanlığı, Filistin‘de faaliyet gösteren Hamas‘a yönelik açıklamalarda bulunarak, yeni adımlar atıldığını bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı, Hamas’ın finans yetkilisi olduğu ileri sürülen bir bireye ve Filistinli militan kümeler için gelir sağladığı sav edilen finansal kuruluşlar ve şirketler ağına yaptırım uyguladığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yaptırımların Sudan, Türkiye, Suudi Arabistan, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri‘nde faaliyet gösteren şirketler de dahil olmak üzere 500 milyon dolardan fazla mali varlığı olduğu varsayım edilen ‘Hamas Yatırım Ofisi‘nin amaç alındığı belirtildi.

Terör Finansmanı ve Mali Cürümlerden Sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg, “Hamas, güçlü ömür ve ekonomik şartlarla karşı karşıya olan Gazze’yi istikrarsızlaştırırken, zımnî yatırım portföyü aracılığıyla büyük ölçüde gelir elde etti” dedi.

HAMAS AÇIKLAMALARI YALANLADI

Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri, Hazine Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg’in savlarını yalanladı.

Ebu Zuhri, “ABD’nin savları yanlışsız değil. ABD, İsrail işgalinin yanında yer almakta ve onların temelsiz savlarını yaymak yolunda ilerliyor” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırım uygulanan Hamas yetkilisinin, Kuveyt asıllı Ürdün vatandaşı olduğunu ve birkaç yıldır Hamas’ın maliye faaliyetlerinde çalışan muhasebeci Abdullah Yusuf Faysal Sabri olduğunu açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.