3600 ek gösterge ile kim ne kadar maaş artırımı alacak?

Kamu çalışanlarının merakla beklediği 3600 Ek Gösterge çalışmasında sona gelindi. Alternatifli olarak hazırlanan çalışmalardan oluşan bir taslak metin ortaya çıktı ve bu metin üzerinden yapılacak müzakereler sonunda hangi unvanların hangi ek gösterge sayısına çıkacağı ortaya çıkmış olacak.

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİYLE MAAŞ VE EMEKLİ İKRAMİYELERİ NASIL DEĞİŞİYOR?

Sabah’ın haberine nazaran, Ek gösterge çalışması ile polis, din vazifelisi, öğretmen ve hemşire dışında kalan öteki unvanların ek gösterge sayıları 500-750 ortası artırılacak.

KİM NE KADAR ARTIRIM ALACAK?

Genel müdür yardımcısı, üniversite genel sekreter yardımcısı, vilayet müdürü, bölge müdürü ve şube müdürü üzere tespit edilen birtakım unvanlar, vazifenin değeri ve hiyerarşik yapı dikkate alınarak ek gösterge cetvelinde daha üst kümelere çıkarılacak.

Yardımcı hizmetler sınıfında vazife yapan kamu vazifelileri için eğitim durumu da dikkate alınarak ek gösterge sayısı üzerinde çalışılıyor. Böylelikle yardımcı hizmetler sınıfına da ek gösterge verilmiş olacak.

Verilecek ek gösterge sayılarında yıllara yayılan kademeli geçiş de bir diğer alternatif olarak gündemde duruyor.

Hem ek gösterge sayılarında hem de emekliliğe yansıtma oranlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ek gösterge konusundaki ortaya çıkardığı sayılar Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’e sunuldu.

Artık gözler Bakan Vedat Alım ile Memur-Sen ortasında yapılacak görüşmeye çevrildi.

YÜRÜRLÜLÜK 2023’TE

Taslakta yer alan 4. hususa nazaran ek gösterge değişiklikleri 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.Yine öğretmenlik meslek kanununda da bu tarih belirlenmişti.

Burada da bir eşitlik sağlanmış olacak. Ayrıyeten yansıtma oranı da müzakereler sonucunda belirlenecek.

KAYNAK: SABAH

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.