2022 Temmuz bedelli askerlik fiyatı aşikâr oldu mu, ne kadar artırım geldi?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan haziran ayı memur maaş artırım oranları aşikâr oldu.

TÜİK’in bilgilerine nazaran; memurlara yüzde 41,69 artırım yapıldı.

Memur ve emekli maaş artırımı oranlarının aşikâr olmasıyla birlikte gözler Temmuz 2022’de bedelli askerlik fiyatının ne kadar olduğuna çevrildi.

Bedelli askerlik fiyatına son artırım 2022 sene başında gelmiş, 1 Ocak prestijiyle bedelli askerlik için ödenecek meblağ birinci altı ay için 56 bin 310 TL’ye yükselmişti.

2022 Temmuz-Aralık periyodu için ödenmesi gereken bedelli askerlik fiyatına ait resmi bir açıklama yapılmadı.

Ancak bedelli askerlik fiyatının baz alındığı asteğmen maaşı belirli oldu.

Buna nazaran, 6 aylık enflasyon farkı ile memur ve memur emeklilerine yapılacak artırım yüzde 41,85 olurken, SSK ve Bağ-Kur emeklisine verilecek artırım oranı yüzde 42,35 olarak tespit edildi.

2020’nin birinci yarısında 35 bin TL olan bedelli askerlik fiyat yılın ikinci yarısında 37 bin lira oldu.

2021’in Ocak- Haziran periyodunda 39 bin 780 TL, temmuz-aralık devrinde de 43 bin 150 lira olarak uygulanan bedelli askerlik fiyatı, 2022 yılının ocak-haziran devrinde de yüzde 30.5’lik artışla 56 bin 310 lira oldu.

Bedelli askerlikten kimler yararlanabilir?

Bedelli askerlikten, askerlik çağına gelmiş, askerliğini yapmasına mani bir sıhhat sorunu bulunmayan, bakaya durumunda olmayan, yoklama tarihi itibariyle yoklama kaçağı durumuna düşmeyen askerlik yükümlüsü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkekler yararlanabilir.

Bu şartları sağlayan ve Kanun ile belirlenen hesaplama yoluna nazaran belirlenen bedelli askerlik fiyatını ödeyen bireyler, bedelli askerlik uygulaması kapsamında 1 aylık temel askerlik eğitimini almak üzere silah altına alınırlar.

Bu temel eğitim tamamlandıktan sonra ise yükümlüler vatan hizmeti olan askerlik görevini yerine getirmiş sayılırlar.