20 saat çalıştırdılar… Yoğun iş temposuna dayanamayan robot bayıldı!

Teknolojinin hızlı bir sıçrama yaşaması robot alanlarındaki gelişmelerin artmasına da neden oldu. Robot teknoloji üzerine yoğunlaşan şirketler, insanların hayatlarını kolaylaştırmak için birçok seçenek üzerinde çalışmaya devam ediyor. Buna örnek olarak geçtiğimiz ay İtalya’nın evde bakım hizmetleri için robot kullanımına başvurmasını gösterebiliriz.

HİÇ DURMADAN 20 SAAT ÇALIŞTIRILDI

Robot teknolojileri denilince akla ilk gelen Boston Dynamics şirketi geliyor. Son derece esnek ve hareketli olan robotlar birçok kişinin dikkatlerini üzerine çekmeyi başarmıştı. Bir başka robot teknolojileri geliştiricisi olan Agility Robotics’ın geliştirdiği robot Digit, ABD’de düzenlenen bir fuarda insanlara kendi yeteneklerini sergilemek için çalıştı. Her şey iyi giderken ziyaretçiler yoğun çalışma temposuna dayanamayan robotun birden yere yığıldığını gördüler.

Geliştiriciler tarafından yapılan açıklamada robot Digit’in 20 saatlik bir performans gösterdiği ve bu saat diliminde yüzde 99 oranında başarı sağladığı belirtildi. Ford ve Agility Robotics tarafından ortak çalışmalar sonucunda üretilen insan gibi hareket eden robot, ilk olarak 2020 yılında satışa sunuldu.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*