11 yıl evvelki kazaya 8.8 milyarlık fatura!

Çöllolar kömür alanını işleten Park Teknik firması, Elektrik Üretim A.Ş’nin ziyanlarını karşılamayınca tam 8.8 milyarlık dava açıldı.

Kahramanmaraş‘ın Çöllolar kömür alanında 11 yıl evvel meydana gelen heyelanda 11 emekçi göçük altında kaldı. Sahayı işleten Park Teknik firması Elektrik Üretim A.Ş.’nin ziyanlarını karşılamayınca 8.8 milyarlık dava açıldı.

EÜAŞ Strateji Geliştirme Daire Lideri Yücel Kartal, TBMM KİT Komitesi’nde yaptığı açıklamada Çöllolar alanının işletmesine ait protokolün 5 Ekim 2021’de sonlandırıldığını, 2011 yılına ilişkin firmaya kesilen 90 milyon 932 bin liralık ceza faturasına ise firmanın itiraz ettiğini bildirdi. İtiraz konusunun mahkemeye taşındığını ve hala devam ettiğini bildirdi.

EÜAŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz de Çöllolar alanının Türkiye Kömür İşletmelerine zamanına ait kontrat imzaladıklarını, kömür üretimine başlanması için de 4 Mart 2022 itibariyle sahanın teslim edildiğini söyledi. Alagöz, “TKİ tarafından da gerekli çalışmalar başlatıldı, önümüzdeki sene faaliyete girmesi ve kömür üretmesini bekliyoruz. Uğramış olduğumuz ziyan ziyan ne varsa bütün hesapları yaparak hak arayışımız devam etmektedir” dedi.

PEŞ PEŞE HEYELAN

Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne kömür sağlayan Çöllolar Kömür Alanı’nda 6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde meydana gelen göçükte 11 can gitti. Heyelanda Jeoloji Mühendisi Halil Tatlı, Maden Mühendisi Nail Yılmaz ile emekçiler Yaşar Alkaya, Ruşen Demir, Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Adnan Demir, Tuğran Gökhan ve Aydoğan Polat toprak altında kaldı.